Znajdź swój język miłości

Znajdź swój język miłości

Pięć języków miłości to pięć różnych sposobów wyrażania i otrzymywania miłości: słowa afirmacji, wspólny czas, podarunki, przysługi i fizyczny dotyk.

Nie każdy przekazuje miłość w ten sam sposób i podobnie ludzie mają różne sposoby otrzymywania miłości. Pojęcie języków miłości zostało rozwinięte przez dr Gary’ego Chapmana w jego książce The 5 Love Languages: The Secret to Love That Lasts, w której opisuje te pięć unikalnych stylów komunikowania miłości, kategorie, które wydestylował ze swojego doświadczenia w małżeństwie doradztwo i językoznawstwo.

„Wszyscy możemy odnosić się do większości tych języków, ale każdy z nas ma taki, który przemawia do nas najbardziej”, mówi mbg terapeuta małżeństwa i rodziny, Sunny Motamedi, Psy.D. „Odkrycie podstawowego języka miłości Ciebie i Twojego partnera oraz regularne mówienie tym językiem może budować lepsze zrozumienie potrzeb innych i wspierać się nawzajem”.

Oto przegląd każdego z pięciu języków miłości opisanych przez Chapmana:

 1. Słowa afirmacji
  Ludzie ze słowami afirmacji jako językiem miłości cenią werbalne potwierdzenia uczuć, w tym częste komplementy „Kocham cię”, słowa uznania, słowne zachęty i często częstą komunikację cyfrową, taką jak pisanie SMS-ów i zaangażowanie w media społecznościowe.

„Pisemne i ustne przejawy uczuć mają największe znaczenie dla tych ludzi”, mówi terapeutka par Fariha Mahmud-Syed, MFT, CFLE. „Te wyrażenia sprawiają, że czują się zrozumiani i docenieni”.

 1. Wspólny czas
  Ludzie, których język miłości jest wartościowym czasem, czują się najbardziej uwielbiani, gdy ich partner aktywnie chce spędzać z nimi czas i zawsze jest gotowy do spędzania wolnego czasu. Szczególnie uwielbiają, gdy aktywne słuchanie, kontakt wzrokowy i pełna obecność są priorytetowymi cechami związku.

„Ten język miłości polega na poświęceniu niepodzielnej uwagi tej jednej wyjątkowej osobie, bez rozpraszania telewizji, ekranów telefonów lub innych zewnętrznych zakłóceń. Mają silne pragnienie aktywnego spędzania czasu ze swoją drugą połówką, prowadzenia znaczących rozmów lub wspólne zajęcia rekreacyjne” – mówi Mahmud-Syed.

 1. Przysługi
  Jeśli twój język miłości jest aktem służby, cenisz, kiedy twój partner robi wszystko, aby ułatwić ci życie. To takie rzeczy, jak przynoszenie zupy, gdy jesteś chory, przygotowywanie kawy rano lub odbieranie dla Ciebie pralni chemicznej, gdy masz pracowity dzień w pracy.

„Ten język miłości jest dla ludzi, którzy wierzą, że czyny przemawiają głośniej niż słowa. W przeciwieństwie do tych, którzy wolą słyszeć, jak bardzo im zależy, ludzie z tej listy lubią, gdy pokazuje się im, jak są doceniani. uczynienie ich życia łatwiejszym lub wygodniejszym jest bardzo cenione przez tych ludzi” – mówi Mahmud-Syed.

 1. Prezenty
  Prezenty to dość prosty język miłości: czujesz się kochany, gdy ludzie dają ci „wizualne symbole miłości”, jak to nazywa Chapman. Nie chodzi o wartość pieniężną, ale o symboliczną myśl stojącą za przedmiotem. Osoby z tym stylem rozpoznają i cenią proces dawania prezentów: uważną refleksję, świadomy wybór przedmiotu, który ma reprezentować związek oraz emocjonalne korzyści płynące z otrzymania prezentu.

„Ludzie, których język miłości jest otrzymywanie prezentów, cieszą się, że są obdarowani czymś, co jest zarówno fizyczne, jak i znaczące. Kluczem jest dawanie znaczących rzeczy, które są dla nich ważne i odzwierciedlają ich wartości, niekoniecznie twoje” – mówi Mahmud-Syed.

 1. Dotyk
  Ludzie z fizycznym dotykiem jako językiem miłości czują się kochani, gdy otrzymują fizyczne oznaki uczucia, w tym pocałunki, trzymanie się za ręce, przytulanie na kanapie i seks. Fizyczna intymność i dotyk mogą być niesamowicie afirmujące i służyć jako potężne emocjonalne połączenie dla osób posługujących się tym językiem miłości. Korzenie sięgają naszego dzieciństwa, zauważa Motamedi, niektórzy ludzie odczuwali głębokie uczucie i miłość ze strony swoich rodziców tylko wtedy, gdy byli trzymani, całowani lub dotykani.

„Ludzie, którzy wyrażają uznanie za pomocą tego języka, kiedy wyrażają na to zgodę, czują się docenieni, gdy są przytulani, całowani lub przytulani. Cenią sobie uczucie ciepła i komfortu, które towarzyszy fizycznym dotykom” – mówi Mahmud-Syed.