Nawilżenie u kobiet: mechanizm działania i pielęgnacja

Nawilżenie u kobiet: mechanizm działania i pielęgnacja

Cenny, a czasem kapryśny, ten ciepły, miękki i wilgotny śluz jest jednym z podstawowych oznak podniecenia u kobiet. Czasem jednak może być problematyczny Nie wszystkie kobiety są takie same, jeśli chodzi o nawilżanie pochwy. YESforLOV wyjaśnia mechanizm kobiecego nawilżenia, jak to działa i daje kilka wskazówki, jak poprawić zwilżenie pochwy.

Żeński mechanizm nawilżania: jak to działa?

Pod wpływem wzmożonego pobudzenia kobieta zwykle wydziela przez różne gruczoły i pory klarowny płyn.

Istnieją dwa źródła nawilżenia kobiecego: srom i pochwa.

Zewnętrzne nawilżenie pochodzi z gruczołów Bartholina i Skene’go zlokalizowanych na sromie; dwie na górze (Skene), dwie na dole (Bartholin). Ich rolą jest ochrona wrażliwych obszarów przed tarciem i ułatwianie wejścia do pochwy. Te gruczoły okresowo zwilżają przedsionek między dwiema wargami sromowymi mniejszymi płynem zwilżającym, analogicznym do płynu, w jakim zawieszone są plemniki w spermie.

Nawilżenie wewnętrzne jest najbardziej obfite, chroni ściany pochwy i zapobiega podrażnieniom podczas penetracji. To rodzaj pocenia się błony śluzowej!

Podczas przekrwienia naczyń krwionośnych (fazy, w której wiele naczyń w tkankach zostaje wypełnionych krwią w okolicy miednicy), wyściółka pochwy będzie filtrować krew i uwalniać płyn zawierający pot z naczyń pochwy i śluz z szyjki macicy.

Głównie w przedniej części pochwy (brzuchu), złożonej ze splotu żylnego, wysoce reaktywnego narządu, przez pory przepuszczane jest nawilżenie pochwy. Należy pamiętać, że dwa rodzaje lubrykacji nie są od siebie zależne! Niektóre kobiety mogą mieć doskonałe nawilżenie sromu i cierpieć na suchość pochwy. I odwrotnie.

W przeciwieństwie do pochwy błona śluzowa odbytu nie zapewnia naturalnego nawilżenia, które można określić jako „natychmiastowe”. Jest to jednak obszar niezwykle delikatny i silnie erogenny. Nawilżenie odbytu następuje w wyniku przenoszenia się nawilżenia z okolic sromu.

Uważaj, bez użycia lubrykantów analnych dostosowanych do tej praktyki penetracja odbytu może być trudniejsza i powodować mikrourazy, które mogą powodować dyskomfort i umożliwiać przenikanie wirusów i zarazków.

Jaka jest rola kobiecego nawilżania?

Nawilżenie pochwy ułatwia zapłodnienie poprzez neutralizowanie naturalnego odczynu pochwy. Zasadniczo ten narząd jest raczej wrogim środowiskiem dla plemników! Dlatego substancja ta modyfikuje pH pochwy, aby zapewnić przeżycie i szybki ruch plemników w kierunku jaja.

Oczywiście ten płyn ustrojowy pomaga również zwiększyć przyjemność dotykową i wzmocnić doznania zmysłowe. Tak więc, wyściełając ściany pochwy, nawilżenie pozwala na znacznie wygodniejszą penetrację.

Co wpływa na nawilżenie kobiet?

Ilość płynu pochwowego niekoniecznie jest reprezentatywna dla poziomu podniecenia kobiety. Nie ma zatem tak zwanej „normalnej” ilości, ale raczej minimum: przyjemna i bezbolesna penetracja.

Podczas gdy 20-letnia kobieta potrzebuje mniej niż 30 sekund, aby osiągnąć całkowite nawilżenie, osiągnięcie całkowitego nawilżenia może zająć ponad dwie minuty po menopauzie. Na objętość wydzielanego płynu (niewystarczającą lub nadmierną) może wpływać wiele czynników, które różnią się w zależności od kobiety.

Jeśli pojawiają się problemy z nawilżaniem, należy wziąć pod uwagę stan umysłu i przyjemność odczuwaną podczas pieszczot, rodzaj aktywności seksualnej podczas nabudowywania podniecenia, a także doświadczenie i konstrukt psychologiczny partnerów.
Obawa kobiety przed bólem podczas penetracji, strach przed oceną … wszystko to może być barierą w cyklu reakcji podniecenia.

Nawilżenie nie jest synonimem pożądania i przyjemności, kobieta może być strasznie podniecona bez doświadczenia tego mechanizmu nawilżania.Menopauza jest zdecydowanie najbardziej znaną i najczęstszą przyczyną. Po jego wystąpieniu od 25% do 60% kobiet cierpi na zespoły moczowo-płciowe.

W okresie menopauzy jajniki stają się nieaktywne i dlatego nie wytwarzają już wystarczającej ilości estrogenu, co powoduje zaburzenia równowagi hormonalnej, co powoduje suchość pochwy. W tym czasie niezbędne staje się nawilżenie okolic intymnych.

To samo dotyczy okresu karmienia piersią, kiedy estrogen będzie hamował produkcję mleka. Pojawia się hormon prolaktyna, znacznie obniżający poziom estrogenu.

Za zmniejszenie nawilżenia odpowiedzialne są różne przyczyny medyczne: cukrzyca, choroba wieńcowa serca, powtarzające się infekcje dróg moczowych i pochwy lub przyjmowanie leków, takich jak leki przeciwdepresyjne, są również uważane za powodujące zaburzenia pobudzenia u kobiet. Alkohol, marihuana, stres i zmęczenie są również ważnymi przyczynami.

Jak mogę poprawić nawilżenie mojej pochwy?

Dbaj o to, by partner, który jest z Tobą był partnerem troskliwym. Ro zasada, która dotyczy wszystkich! Twoja pochwa musi być obiektem wielkiej troski i zasługuje na szczególną uwagę. To źródło przyjemności i wielu innych cudów. Aby zadbać o siebie do końca intymności, unikaj głębokiego oczyszczania! Krótko mówiąc, niech prysznice pochwowe i wszelkie próby osuszenia się należą do przeszłości.

Jeśli cierpisz na brak nawodnienia, możesz również przyjmować suplementy diety na bazie naturalnego kwasu mlekowego, które pomogą utrzymać prawidłowe nawodnienie pochwy. Powinnaś też skonsultować się z ginekologiem, który upewni się, że nie jest to objaw czegoś poważniejszego.

W rzeczywistości ważne jest, aby wiedzieć, że flora pochwy i sromu składa się z drobnoustrojów ochronnych i że oczyszcza się samodzielnie. Mamy do czynienia z narządem, który jest wspaniale dobrze chroniony przez mikrobiom chroniący go przed zanieczyszczeniami oraz namnażaniem się bakterii lub grzybów. Ta równowaga jest dynamiczna, ale również ewoluuje podczas cyklu zgodnie z hormonami. Dlatego flora pochwy może ewoluować i łatwo ją zaburzyć lub osłabić.

Pamiętaj, że po seksie YESforLOV zaleca mycie ciepłą wodą i oddawanie moczu, aby zapobiec przedostawaniu się zarazków do cewki moczowej.

Aby pochwa dobrze się nawilżała musicie zadbać o odpowiednio długi czas pieszczot i delikatnego rozmasowywania. Starajcie się podkręcić kobiece podniecenie do maksimum.

Napisane przez Avę OIKNIN – seksuologa klinicznego