Kazimierz Przerwa-Tetmajer: „Lubię, kiedy kobieta…”

Kazimierz Przerwa-Tetmajer: „Lubię, kiedy kobieta…”

Lubię, kiedy kobieta omdlewa w objęciu,

Kiedy w lubieżnym zwisa przez ramię przegięciu,

Gdy jej oczy zachodzą mgłą, twarz cała blednie,

I wargi się wilgotne rozchylą bezwiednie.

Lubię, kiedy ją rozkosz i żądza oniemi,

Gdy wpija się w ramiona palcami drżącemi,

Gdy krótkim, urywanym oddycha oddechem,

I oddaje się cała z mdlejącym uśmiechem. 

I lubię ten wstyd, co się kobiecie zabrania

Przyznać, że czuje rozkosz, że moc pożądania

Zwalcza ją, a sycenie żądzy oszalenia,

Gdy szuka ust, a lęka się słów i spojrzenia. 

Lubię to — i tę chwilę lubię, gdy koło mnie

Wyczerpana, zmęczona leży nieprzytomnie,

A myśl moja już od niej wybiega skrzydlata

W nieskończone przestrzenie nieziemskiego świata. 

Wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera stanowi pełen zmysłowości i emocji portret intymnej relacji między kochankami, w którym kobieta wywołuje w narratorze szereg intensywnych uczuć. Przede wszystkim dominuje tu pożądanie i rozkosz. Narrator wyraża silne pragnienie fizycznej bliskości, znajdując satysfakcję w chwili, gdy kobieta omdlewa w jego objęciach i poddaje się całkowicie ich wspólnemu uniesieniu. Jego opisy są pełne zmysłowych detali, które ukazują, jak bardzo jest zafascynowany każdą reakcją partnerki.

Zachwyt i fascynacja to kolejne emocje, które przeważają w tym wierszu. Narrator z ogromną uwagą obserwuje fizyczne oznaki ekstazy swojej partnerki – zamglone oczy, bladą twarz, rozchylone usta. Te szczegółowe obserwacje świadczą o głębokiej fascynacji kobiecym ciałem i jego reakcjami na doznania. Podziw dla intensywności jej przeżyć oraz sposób, w jaki oddaje się chwili, są wyraźnie obecne w słowach opisujących jej krótkie, urywane oddechy i mdlejący uśmiech. To uznanie dla jej pełnego zaangażowania i oddania w akcie miłosnym.

Empatia i zrozumienie również przenikają ten wiersz. Narrator dostrzega wewnętrzne konflikty kobiety, jej wstyd i lęki związane z przyznaniem się do pożądania i rozkoszy. Świadczy to o jego wrażliwości na jej emocje i sytuację. Podziwia ten wstyd, który towarzyszy jej przyznaniu się do odczuwanej rozkoszy, co dodaje dodatkowej warstwy emocjonalnej do opisywanej sceny.

Po intensywnych przeżyciach przychodzi spokój i refleksja. Narrator doświadcza momentu wyciszenia, gdy jego myśli unoszą się w wyższe, niematerialne rejony. Jest to wyraz duchowej strony jego doświadczeń, gdzie fizyczne uniesienie prowadzi do głębszej kontemplacji i uczuciowego wyciszenia.

Wiersz Tetmajera jest więc bogatym emocjonalnie obrazem, w którym pożądanie, zachwyt, podziw, empatia i refleksja tworzą pełen zmysłowości i głębokich uczuć portret intymnej relacji między kochankami. Kobieta opisywana przez narratora wywołuje w nim uczucia, które przeplatają się, tworząc skomplikowaną, ale piękną mozaikę emocji.

Dlaczego ludzie kochają patrzeć kiedy ich partnerzy orgazmują?

Ludzie mogą odczuwać zachwyt, gdy ich partner lub partnerka przeżywa przy nich rozkosz, z kilku głęboko zakorzenionych psychologicznych i emocjonalnych powodów. Przede wszystkim, intymność i bliskość, które są integralną częścią takich chwil, wzmacniają więź między partnerami. Kiedy widzimy, że nasza bliska osoba doświadcza przyjemności, wzmacnia to poczucie jedności i współuczestnictwa, co z kolei pogłębia naszą więź emocjonalną. Zachwyt wynika również z empatii, zdolności do odczuwania i rozumienia emocji drugiej osoby. Widząc, jak nasz partner doświadcza przyjemności, możemy niemal odczuwać to samo poprzez nasze zdolności empatyczne. Ta współodczuwana przyjemność jest satysfakcjonująca i wzbogacająca, dodając głębi do naszych własnych przeżyć. Dodatkowo, wiele osób czerpie radość i satysfakcję z dawania przyjemności swojemu partnerowi. Świadomość, że jesteśmy w stanie sprawić, że nasz partner czuje się dobrze, podnosi naszą samoocenę i poczucie wartości. Może to również wzmacniać poczucie kompetencji i sprawczości w sferze intymnej. Zachwyt związany jest także z aspektem estetycznym i zmysłowym. Często momenty intymne są pełne piękna i delikatności, które mogą być źródłem zachwytu. Fizyczne reakcje partnera, takie jak mimika, gesty czy dźwięki, mogą być niezwykle zmysłowe i estetycznie przyjemne, co dodatkowo wzmacnia uczucie zachwytu. Kolejnym czynnikiem jest element transcendencji i duchowości, który może towarzyszyć takim chwilom. Dla wielu ludzi doświadczenia intymne są nie tylko fizyczne, ale i duchowe, przenosząc ich na wyższy poziom emocjonalnego i psychicznego spełnienia. Obserwowanie, jak partner przeżywa taki moment, może wzbudzać uczucia związane z transcendencją i głębokim połączeniem. Wreszcie, zachwyt może wynikać z naturalnej ludzkiej ciekawości i fascynacji drugą osobą. Intymność odsłania przed nami najgłębsze aspekty osobowości i fizjologii naszego partnera, co może być źródłem nieustannej fascynacji i podziwu. To, jak druga osoba reaguje na przyjemność, może nas zafascynować i wzbudzać głębokie uczucia podziwu i zachwytu.

Podsumowując, zachwyt, jaki ludzie odczuwają, gdy ich partner przeżywa przy nich rozkosz, wynika z kombinacji empatii, satysfakcji z dawania, estetycznej przyjemności, transcendencji oraz naturalnej ciekawości i fascynacji. To uczucie wzbogaca relację, pogłębia więź i sprawia, że intymne chwile stają się jeszcze bardziej wyjątkowe i pełne znaczenia.